محل تبلیغات شما

حسین منزوی

در اول مهر 1325 در زنجان در خانواده‌ای فرهنگی متولد شد .

او ازسنین جوانی سرودن شعر را آغاز كرد و در سال 1346 به عنوان شاعری مطرح و تاثیر گذاردر جامعه مطرح شد و غزل‌های او مورد توجه غزل سرایان قرار گرفت . او در سال 1346وارددانشگاه شد و در دانشكده ادبیات تهران ثبت نام كرد . اما دیری نمی گذرد كه در مییابد ، این رشته نمی تواند انتظارات اش را بر آورده كند ، به همین دلیل در سال1350 درس را نیمه كاره رها می كند

او در همان سال مجموعه شعر حنجره زخمی تغزل را منتشر می كند . این كتاب دربخش شعر جهان جایزه فروغ فرخزاد را كه در آن دوران جز معتبرترین جوایز ادبی ایرانبه شمار می رفت را دریافت می كند . پس از انتشار این كتاب ، منزوی تصمیم به ادامهتحصیل در رشته علوم اجتماعی می گیرد . اما این این رشته را نیز نیمه كاره رها میكند و در صدا و سیما مشغول به كار می شود و در این دوران برنامه یك شعر یك شاعر راتهیه وكارگردانی می كند .

در همین سالها منزوی بسیاری از ترانه ها و تصنیفهایش را می سازد كه آنها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و تعدادی از این ترانه هاتوسط خوانندگان مطرح آن روز خوانده می شود . منزوی پس از انقلاب به زنجان (محلتولدش) باز می گردد و تا پایان عمر در آنجا اقامت می كند . دردوران اقامتش ، درزنجان بیكار نمی نشیند و به ساختن ترانه و تصنیف می پردازد . او تا پایان عمرهمچنان به كار خود ادامه داد .

منزویپیشنهادهایی به غزل امروز داد . او همانند نیما كه تحولی شگرف در شعر به وجود آورد، تحولی در غزل معاصر به وجود آورد . او در دوره ای غزل سرود كه همه منتقدان فكرمی كردند عمر شعر كلاسیك و غزل به پایان رسیده است . اما منزوی ثابت كرد كه غزل ازپتانسیل بالایی برخوردار است و نمی توان آن را نادیده گرفت .

منزوی درشعر سپید نیز دستی داشت ، شعرهای سپید او گاهی حتی با شعر بزرگترین شاعران سپیدسرا پهلو می زند . منزوی موسیقی را خوب می شناخت . صدا و خط خوبی نیز داشت .

سرانجامحسین منزوی كه مدتها ازبیماری قلبی رنج می برد ، در 16 اردیبهشت ماه 1383 در كمالناباوری زندگی را با همه عشقی كه به آن داشت وداع گفت .

ازجمله آثار حسین منزوی عبارتند از :

ترجمهمنظومه ترکی حیدر بابا»ی استاد محمد حسین شهریار (1369 )

باعشق در حوالی فاجعه (1371 )

اینترک پارسی گوی/ بررسی شعر استاد شهریار(1372 )

ازشوکران و شکر (1373 )

باسیاوش از آتش (1375 )

ازکهربا و کافور (1376 )

ازترمه و تغزل / برگزیده غزل ها و شعرهای نیمایی و سپید (1376 )

بههمین سادگی / شعرهای بی وزن (1378 )

باعشق تاب می آورم / شعرهای نیمایی (1378 )

اینکاغذین جامه (1379 )

ازخاموشی ها و فراموشی ها (1381)

تغزلیدر باران ( 1381)

ومجموعه اشعارش در یک مجلد 1048 صفحه در سال 1388 با همت برادرش بهروز منزوی وبکوشش حسین فتحی توسط انتشارات آفرینش و نگاه در دسترس دوستدارانش قرار گرفت .

مولای مهربان غزل های من سلام!
سمت زلال اشک من، آقای من سلام!

نامت بلند و اوج نگاهت همیشه سبز؛
آبی ترین بهانه دنیای من سلام!

قلبی شکسته دارم و شعری شکسته تر،
اما نشسته در تب غوغای من سلام!

ما بی حضور چشم تو این جا غریبه ایم
دستی، سری تکان بده، مولای من؛ سلام!

تقدیم چشمهای تو این شعر نا تمام
زیباترین افق به تماشای من سلام!

اگر باشی محبت روزگاریتازه خواهد یافت
زمین در گردشش با تو مداری تازه خواهد یافت

دل من نیز با تو بعداز آن پاییز طولانی
دوباره چون گذشته نوبهاری تازه خواهد یافت

حسین منزوی غزل سرای معاصر

دوباره سبز کن این شاخه‌ی خزان زده را

دوباره در تن من روح نوبهاران باش

بدین صدای حزین، وین نوای آهنگین

به باغ خسته‌ی عشقم، هزاردستان باش

کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

کتابخانه پستی داراب – خرداد 98

حضور هیچکس اتفاقی نیست

هفته ملی کودک (ارسالی به اعضا)

هفته ملی کودک (ارسالی به خانواده اعضا )

منزوی ,شعر ,غزل ,كه ,حسین ,كند ,می كند ,حسین منزوی ,من سلام ,و در ,در سال

مشخصات

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

فانی فان shinenewstop distafason asincritaf hostiarockla advolcoaner ایناز چت|چت ایناز|چت روم بازیگران آسیایی ، کره ای Christopher's game روش تحقیق